Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Στρατιωτικό Πρωτάθλημα Κολύμβησης που διεξήχθη στη Γερμανία από 22 έως 29 Αυγούστου 2010. Ο Σημαιοφόρος Αριστείδης Γρηγοριάδης κατέκτησε χρυσό και αργυρό μετάλλιο στα 100 μ. και 50 μ. ύπτιο αντίστοιχα και ο Ανθυποπλοίαρχος Σπυρίδων Γιαννιώτης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 1500 μ. ελεύθερο. Σπουδαία επίσης εμφάνιση έκανε σε δύο τελικούς και συγκεκριμένα στα αγωνίσματα των 400 μ. μικτής ατομικής και των 200 μ. προσθίου ο νεαρότερος, μόλις δεκαεννέα ετών αθλητής της Εθνικής μας Ομάδας και της διοργάνωσης, Ναύτης Δημήτριος Κουλούρης, κατακτώντας αντίστοιχα δύο έβδομες θέσεις.

Το επίπεδο των συμμετοχών ήταν πάρα πολύ υψηλό, αφού συμμετείχαν αθλητές παγκοσμίου ακτινοβολίας όπου και σημειώθηκαν πολλά ρεκόρ αγώνων. O Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ε. Βενιζέλος, ο Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Π. Μπεγλίτης και ο κ. Α/ΓΕΝ Αντιναύαρχος Δ. Ελευσινιώτης συγχαίρουν θερμά τον προπονητή της Εθνικής ομάδας Υποπλοίαρχο (Ο) Γεώργιο Μαργιωλάκη ΠΝ και τους αθλητές μας, για την προσπάθεια που κατέβαλαν και για την άριστη εκπροσώπηση της χώρας μας στο εξωτερικό.